Officers + Party Leaders

The Nebraska Democratic Party is made up of volunteers and staff to elect Democrats across our state.

Read all about our party structure, including the State Central Committee,  Party Platform and other guiding documents.

To reach any party official, call (402) 434-2180 or send an email to: info@nebraskademocrats.org

Statewide Officers

Jane Kleeb

Party Chair and DNC Member

Preston_Love_Jr1

Preston Love Jr.

Vice Chair

Charlene

Charlene Ligon

Committeewoman and DNC Member

Ron 3

Ron Kaminski

Committeeman and DNC Member

Stepanie

Stephanie Matejka

Secretary

bud 3

Bud Pettigrew

Vice Chair of County Chairs

ted

Ted Kessler

Treasurer

new richard

Richard Register

At-Large Member

sean

Sean Flowerday

At-Large Member

Party Leaders

Marthaellen Florence

CD1 Chair

Ben Cass

CD2 Chair

Randy Fair

CD3 Chair

Roger Morgan

Agricultural and Rural Chair

Pastor Janet Goodman Banks

Black Caucus Chair

Sen. Carol Blood

Candidate Services

Gina Frank

CLIMATE Council Chair

Adrian Sanchez

Democrats Experiencing Disabilities Caucus Chair

Brodey Weber

Interfaith Chair

Zachary Mora James

Latinx Caucus Chair

Kevin Cass

Mayor's Appointee

Colette Yellow Robe

Native Caucus Chair

Haley Mazour

Nebraska Young Democrats President

Rachele Walter

SECULAR DEMOCRATS Chair

Natalie Weiss

Stonewall Democrats Chair

James Harrold

Veterans and Military Families Chair

Dee Austin

Women’s Caucus Chair

C.J. King

Working Families Chair

SCC Committee Chairs

Patricia French-

State Convention Committee Chair

Shirl Mora James

Platform and Resolutions Committee Chair

Trevor Fitzgerald

Rules Committee Chair

Dulce Sherman

Audit and Review Committee Chair

Charlene Ligon

Finance Committee Chair

Roger Morgan

Nominating Committee Chair

Ryan Griffin

Technology Committee Chair

Trevor Fitzgerald

DSP Special Committee Chair

Sen. Carol Blood

Archives and Historical Preservation Committee

Wesley Halvorsen
CD 3 / LD 1
Otoe County
Male Delegate

Vacant
CD 3 / LD 1
Otoe County
Male Alternate

Vacant
CD 3 / LD 1
Otoe County
Female Delegate

Vacant
CD 3 / LD 1
Otoe County
Female Alternate

Mark Minchow
CD 1 / LD 2
Otoe County
Male Delegate

Janet Chung
CD 1 / LD 2
Lancaster County
Female Delegate

Vacant
CD 1 / LD 2
Lancaster County
Male Alternate

Vacant
CD 1 / LD 2
Lancaster County
Female Alternate

Bill Forsee
CD 1 / LD 3
Sarpy County
Male Delegate

Ellen Moore
CD 1 / LD 3
Sarpy County
Female Alternate

Marta Nieves
CD 1 / LD 3
Sarpy County
Female Delegate

Vacant
CD 1 / LD 3
Sarpy County
Male Alternate

Dave Pantos
CD 2 / LD 4
Douglas County
Male Delegate

Dee Austin
CD 2 / LD 4
Douglas County
Female Alternate

Dulce Sherman
CD 2 / LD 4
Douglas County
Female Delegate

John Thomas
CD 2 / LD 4
Douglas County
Male Alternate

Abbey Klein
CD 2 / LD 5
Douglas County
Female Alternate

Evan Schmeits
CD 2 / LD 5
Douglas County
Male Alternate

Lacey Merica
CD 2 / LD 5
Douglas County
Female Delegate

Ron Rivera
CD 2 / LD 5
Douglas County
Male Delegate

Bob Meyers
CD 2 / LD 6
Douglas County
Male Alternate

CJ King
CD 2 / LD 6
Douglas County
Male Delegate

Vickie Novak
CD 2 / LD 6
Douglas County
Female Delegate

Vacant
CD 2 / LD 6
Douglas County
Female Alternate

Kimara Snipes
CD 2 / LD 7
Douglas County
Female Delegate

Lori Hug
CD 2 / LD 7
Douglas County
Female Alternate

Ron Hug
CD 2 / LD 7
Douglas County
Male Alternate

Wes Jensen
CD 2 / LD 7
Douglas County
Male Delegate

Brian Fahey
CD 2 / LD 8
Douglas County
Male Delegate

Vacant
CD 2 / LD 8
Douglas County
Male Alternate

Sarah Hanify
CD 2 / LD 8
Douglas County
Female Delegate

Vacant
CD 2 / LD 8
Douglas County
Female Alternate

John Brock (Fox)
CD 2 / LD 9
Douglas County
Male Alternate

Mark Hoeger
CD 2 / LD 9
Douglas County
Male Delegate

Morgann Freeman
CD 2 / LD 9
Douglas County
Female Alternate

Patricia Zieg
CD 2 / LD 9
Douglas County
Female Delegate

Lilia Franciscony
CD 2 / LD 10
Douglas County
Female Delegate

Vacant
CD 2 / LD 10
Douglas County
Male Delegate

Vacant
CD 2 / LD 10
Douglas County
Male Alternate

Vacant
CD 2 / LD 10
Douglas County
Female Alternate

Cornelius Williams
CD 2 / LD 11
Douglas County
Male Delegate

William King
CD 2 / LD 11
Douglas County
Male Alternate

Vacant
CD 2 / LD 11
Douglas County
Female Delegate

Vacant
CD 2 / LD 11
Douglas County
Female Alternate

Destiny Stark
CD 2 / LD 12
Douglas County
Female Alternate

Millie Worthington
CD 2 / LD 12
Douglas County
Non Binary Alternate

Terri Alberhasky
CD 2 / LD 12
Douglas County
Female Delegate

Trevor Fitzgerald
CD 2 / LD 12
Douglas County
Male Delegate

Precious McKesson
CD 2 / LD 13
Douglas County
Female Delegate

Vacant
CD 2 / LD 13
Douglas County
Male Delegate

Vacant
CD 2 / LD 13
Douglas County
Male Alternate

Vacant
CD 2 / LD 13
Douglas County
Female Alternate

Rob Carraher
CD 1 / LD 14
Sarpy County
Male Delegate

George Lippert
CD 1 / LD 14
Sarpy County
Male Alternate

Peg Lippert
CD 1 / LD 14
Sarpy County
Female Delegate

Rachel Carraher
CD 1 / LD 14
Sarpy County
Female Alternate

James Dake
CD 1 / LD 15
Dodge County
Male Alternate

Janet Stewart
CD 1 / LD 15
Dodge County
Female Delegate

Richard Register
CD 1 / LD 15
Dodge County
Male Delegate

Vacant
CD 1 / LD 15
Dodge County
Female Alternate

Jon Bailey
CD 1/3 / LD 16
Cuming County
Male Delegate

Michele Miller
CD 1/3 / LD 16
Washington County
Female Delegate

Vacant
CD 1/3 / LD 16
Washington County
Male Alternate

Vacant
CD 1/3 / LD 16
Washington County
Female Alternate

Beverly Calvert
CD 3 / LD 17
Dakota County
Female Alternate

Cynthia LaMere
CD 3 / LD 17
Dakota County
Female Delegate

Delmar Adam
CD 3 / LD 17
Dakota County
Male Delegate

Vacant
CD 3 / LD 17
Dakota County
Male Alternate

Alisha Shelton
CD 2 / LD 18
Douglas County
Female Alternate

Doris Crayton
CD 2 / LD 18
Douglas County
Female Delegate

Michael Young
CD 2 / LD 18
Douglas County
Male Delegate

Vacant
CD 2 / LD 18
Douglas County
Male Alternate

Vacant
CD 1 / LD 19
Madison County
Male Delegate

Vacant
CD 1 / LD 19
Madison County
Male Alternate

Leann Widhalm
CD 1 / LD 19
Madison County
Female Delegate

Vacant
CD 1 / LD 19
Madison County
Female Alternate

Anna Marasco
CD 2 / LD 20
Douglas County
Female Alternate

Maureen Monahan
CD 2 / LD 20
Douglas County
Female Delegate

Vacant
CD 2 / LD 20
Douglas County
Male Delegate

Vacant
CD 2 / LD 20
Douglas County
Male Alternate

Brian Murray
CD 1 / LD 21
Lancaster County
Male Delegate

Brodey Weber
CD 1 / LD 21
Lancaster County
Male Alternate

Michelle Walker
CD 1 / LD 21
Lancaster County
Female Delegate

Debi McGee
CD 1 / LD 21
Lancaster County
Female Alternate

Tom Havelka
CD 1 / LD 22
Platte County
Male Delegate

Vacant
CD 1 / LD 22
Platte County
Male Alternate

Vacant
CD 1 / LD 22
Platte County
Female Delegate

Vacant
CD 1 / LD 22
Platte County
Female Alternate

Jennifer Norris
CD 2 / LD 23
Adams County
Female Delegate

Christopher Navrkal
CD 2 / LD 23
Butler County
Male Alternate

Larissa Schultz
CD 2 / LD 23
Saunders County
Female Alternate

Mikel-Jon Divis
CD 2 / LD 23
Saunders County
Male Delegate

Alex Kufeldt
CD 1/3 / LD 24
Seward County
Male Delegate

Stephanie Nantkes
CD 1/3 / LD 24
Seward County
Female Alternate

Shannon Graves
CD 1/3 / LD 24
York County
Female Delegate

Vacant
CD 1/3 / LD 24
York County
Male Alternate

Vacant
CD 1 / LD 25
York County
Male Delegate

Vacant
CD 1 / LD 25
York County
Male Alternate

Vacant
CD 1 / LD 25
York County
Female Delegate

Vacant
CD 1 / LD 25
York County
Female Alternate

Courtney Lyons Breitkreutz
CD 1 / LD 26
Lancaster County
Female Delegate

Stephanie Matejka
CD 1 / LD 26
Lancaster County
Female Alternate

Vacant
CD 1 / LD 26
Lancaster County
Male Delegate

Vacant
CD 1 / LD 26
Lancaster County
Male Alternate

Christa Yoakum
CD 1 / LD 27
Lancaster County
Female Delegate

Allan Eurek
CD 1 / LD 27
Lancaster County
Male Alternate

Shirl Mora James
CD 1 / LD 27
Lancaster County
Female Alternate

Zachary James
CD 1 / LD 27
Lancaster County
Male Delegate

Gerry Finnegan
CD 1 / LD 28
Lancaster County
Male Alternate

Jane Raybould
CD 1 / LD 28
Lancaster County
Female Delegate

Andrea Evans
CD 1 / LD 28
Lancaster County
Female Alternate

Thomas Green
CD 1 / LD 28
Lancaster County
Male Delegate

Hannah Wroblewski
CD 1 / LD 29
Lancaster County
Female Delegate

JoAnn Emerson
CD 1 / LD 29
Lancaster County
Female Alternate

Roger Eschliman
CD 1 / LD 29
Lancaster County
Male Delegate

Thomas Blanton
CD 1 / LD 29
Lancaster County
Male Alternate

David Anderson
CD 1/3 / LD 30
Gage County
Male Delegate

John Goldrich
CD 1/3 / LD 30
Lancaster County
Male Alternate

Penny Greer
CD 1 / LD 30
Lancaster County
Female Delegate

Vacant
CD 1/3 / LD 30
Lancaster County
Female Alternate

Patrick Leahy
CD 2 / LD 31
Lancaster County
Male Delegate

Vacant
CD 2 / LD 31
Lancaster County
Male Alternate

Vacant
CD 2 / LD 31
Lancaster County
Female Delegate

Vacant
CD 2 / LD 31
Lancaster County
Female Alternate

Mark Metcalf
CD 1/3 / LD 32
Fillmore County
Male Alternate

Philip Deevy
CD 1/3 / LD 32
Saline County
Male Delegate

Vacant
CD 1/3 / LD 32
Saline County
Female Delegate

Vacant
CD 1/3 / LD 32
Saline County
Female Alternate

Kathy Jensen
CD 3 / LD 33
Adams County
Female Delegate

Tom Genung
CD 3 / LD 33
Adams County
Male Delegate

Vacant
CD 3 / LD 33
Adams County
Male Alternate

Vacant
CD 3 / LD 33
Adams County
Female Alternate

LeEllen Haynes
CD 3 / LD 34
Hall County
Female Delegate

Jason Buss
CD 3 / LD 34
Merrick County
Male Delegate

Vacant
CD 3 / LD 34
Merrick County
Male Alternate

Vacant
CD 3 / LD 34
Merrick County
Female Alternate

Judith Vohland
CD 3 / LD 35
Hall County
Female Delegate

Vacant
CD 3 / LD 35
Hall County
Male Delegate

Vacant
CD 3 / LD 35
Hall County
Male Alternate

Vacant
CD 3 / LD 35
Hall County
Female Alternate

Cody Nickel
CD 1/2 / LD 36
Sarpy County
Male Delegate

Jessica McClure
CD 1/2 / LD 36
Sarpy County
Female Delegate

Vacant
CD 1/2 / LD 36
Sarpy County
Male Alternate

Vacant
CD 1/2 / LD 36
Sarpy County
Female Alternate

Joan Kuzma
CD 3 / LD 37
Buffalo County
Female Delegate

Vacant
CD 3 / LD 37
Buffalo County
Male Delegate

Vacant
CD 3 / LD 37
Buffalo County
Male Alternate

Vacant
CD 3 / LD 37
Buffalo County
Female Alternate

Jerrell Johnson
CD 3 / LD 38
Clay County
Male Alternate

Elena Olson King
CD 3 / LD 38
Phelps County
Female Delegate

Philip Lyons
CD 3 / LD 38
Red Willow County
Male Delegate

Vacant
CD 3 / LD 38
Red Willow County
Female Alternate

Paul Theobald
CD 2 / LD 39
Red Willow County
Male Delegate

Vacant
CD 2 / LD 39
Red Willow County
Male Alternate

Vacant
CD 2 / LD 39
Red Willow County
Female Delegate

Vacant
CD 2 / LD 39
Red Willow County
Female Alternate

Art Tanderup
CD 3 / LD 40
Antelope County
Male Delegate

Vacant
CD 3 / LD 40
Antelope County
Male Alternate

Vacant
CD 3 / LD 40
Antelope County
Female Delegate

Vacant
CD 3 / LD 40
Antelope County
Female Alternate

Carol Leth
CD 3 / LD 41
Howard County
Female Delegate

Mena Sprague
CD 3 / LD 41
Howard County
Female Alternate

Vacant
CD 3 / LD 41
Howard County
Male Delegate

Vacant
CD 3 / LD 41
Howard County
Male Alternate

Christie Parker
CD 3 / LD 42
Lincoln County
Female Alternate

Shaun Baker
CD 3 / LD 42
Lincoln County
Male Delegate

Susan Conrad
CD 3 / LD 42
Lincoln County
Female Delegate

Terry Sigler
CD 3 / LD 42
Lincoln County
Male Alternate

Bud Pettigrew
CD 3 / LD 43
Cherry County
Male Alternate

Roger Wess
CD 3 / LD 43
Dawes County
Male Delegate

Becky Potmesil
CD 3 / LD 43
Sheridan County
Female Delegate

Vacant
CD 3 / LD 43
Sheridan County
Female Alternate

Ann Trullinger
CD 3 / LD 44
Dawson County
Female Alternate

Sharlette Schwenninger
CD 3 / LD 44
Gosper County
Female Delegate

Vacant
CD 3 / LD 44
Gosper County
Male Delegate

Vacant
CD 3 / LD 44
Gosper County
Male Alternate

Nancy Scott
CD 1 / LD 45
Sarpy County
Female Delegate

Robert Ligon
CD 1 / LD 45
Sarpy County
Male Alternate

Roy Gertig
CD 1 / LD 45
Sarpy County
Male Delegate

Vacant
CD 1 / LD 45
Sarpy County
Female Alternate

Luke Peterson
CD 1 / LD 46
Lancaster County
Male Delegate

Vacant
CD 1 / LD 46
Lancaster County
Male Alternate

Vacant
CD 1 / LD 46
Lancaster County
Female Delegate

Vacant
CD 1 / LD 46
Lancaster County
Female Alternate

Claudette Smith
CD 3 / LD 47
Garden County
Female Alternate

Ann Klein
CD 3 / LD 47
Keith County
Female Delegate

Randy Fair
CD 3 / LD 47
Keith County
Male Delegate

James Moore
CD 3 / LD 47
Sioux County
Male Alternate

Kay Thomas
CD 3 / LD 48
Scotts Bluff County
Female Alternate

Marci Docekal
CD 3 / LD 48
Scotts Bluff County
Female Delegate

Ryan Griffin
CD 3 / LD 48
Scotts Bluff County
Male Delegate

Bob Hawley
CD 3 / LD 48
Scotts Bluff County
Male Alternate

Lorri Koperski
CD 1/2 / LD 49
Sarpy County
Female Delegate

Michael Koperski Jr.
CD 1/2 / LD 49
Sarpy County
Male Delegate

Vacant
CD 1/2 / LD 49
Sarpy County
Male Alternate

Vacant
CD 1/2 / LD 49
Sarpy County
Female Alternate

County parties across our state play a vital role in activating and strengthening the base of the Nebraska Democratic Party. Becoming a member of your county party is a great way to get involved on a local level, and advocate for Democratic candidates and values in your community.

If you have questions, please contact us at info@nebraskademocrats.org or 402-434-2180. The Nebraska Democratic Party is eager to provide any information or support to individuals looking to activate the Democratic Party in their area.

Call (402) 434-2180 or email us at info@nebraskademocrats.org for their contact information

Adams
Andrew McCarty

Antelope
VACANT

Arthur
VACANT

Banner
VACANT

Blaine
Conrad Zutavern

Boone
Constance Dobson

Box Butte
Ashley Miller

Boyd
Marlo Johnson

Brown
VACANT

Buffalo
John Turek

Burt
VACANT

Butler
Christopher Navrkal

Cass
Mark Minchow

Cedar
VACANT

Chase
VACANT

Chase
Tyler Pribbeno

Cherry
Bud Pettigrew

Cheyenne
Clara Benisek

Clay
Jerrell Johnson

Colfax
Gregory Vacha

Cuming
Jon Bailey

Custer
Zac Dady

Dakota
Delmer Adam

Dawes
Roger Wess

Dawson
Ann Trullinger

Deuel
VACANT

Dixon
Susan Richards

Dodge
Janet Stewart

Douglas
Clarence “C.J.” King

Dundy
VACANT

Fillmore
Mark Metcalf

Franklin
VACANT

Frontier
VACANT

Furnas
Cathy Schievelbein

Gage
David Anderson

Garden
Claudette Smith

Garfield
VACANT

Gosper
Sharlette Schwenninger

Grant
VACANT

Greeley
VACANT

Hall
Guillermo Peña

Hamilton
Michael L. McWilliams

Harlan
VACANT

Hayes
VACANT

Hitchcock
VACANT

Holt
Julie Becker Owens

Hooker
Drew Folk

Howard
Carol Leth

Jefferson
VACANT

Johnson
Ronald Oates

Kearney
VACANT

Keith
Ann Klein

Keya Paha
VACANT

Kimball
VACANT

Knox
VACANT

Lancaster
Hannah Wroblewski

Lincoln
Terry Sigler

Loup
VACANT

McPherson
Terrence Neal

Merrick
Jason Buss

Morrill
VACANT

Nance
VACANT

Nemaha
Richard Clopton

Nuckolls
VACANT

Otoe
Philip Willnerd

Pawnee
Jennifer Stehlik Ladman

Perkins
Robin Quinn

Platte
Tom Havelka

Red Willow
Gary Power

Richardson
Vicki Bangert

Rock
VACANT

Saline
Philip Deevy

Sarpy
Charlene Ligon

Saunders
Larissa Schultz

Scottsbluff
Marci Docekal

Seward
Jessica Manley

Sheridan
Becky Potmesil

Sherman
VACANT

Sioux
James Moore

Stanton
VACANT

Thayer
VACANT

Thomas
Connie Broweleit

Thurston
Danelle Smith

Valley
VACANT

Washington
Jo-el Chiles

Wayne
Kristine Kinzie

Webster
VACANT

Wheeler
VACANT

York
Lora Boyer