SCC Members 2020-22

SCC members by Legislative District 

LD1

Wendy Abdulai, Female Delegate

Spencer Morrissey, Male Delegate

Janet Kirkendall, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD2

Marsha Babcock,  Female Delegate

Mark Minchow, Male Delegate

Mary Harding,  Female Alternate

Kenneth Cotton, Male Alternate

LD3

Marta Nieves, Female Delegate

William Forsee,  Male Delegate

Karima Al-absy, Female Alternate

Robert Gerber, Male Alternate

LD4

Dee Austin, Female Delegate

Robert Meyers, Male Delegate

Marie Meyers, Female Alternate

Allen Sherman, Male Alternate

LD5

Kimara Snipes, Female Delegate

Evan Schmeits, Male Delegate

Lacey Merica, Female Alternate

Ronald Rivera, Male Alternate

LD6

Maureen Monahan, Female Delegate

Clarence “C.J.” King, Male Delegate

Tiffany Hobbs Banks, Female Alternate

Jake Glantz, Male Alternate

LD7

VACANT, Female Delegate

Wes Jensen, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD8

VACANT, Female Delegate

John Wees, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Patrick Miller, Male Alternate

LD9

Patricia Zieg, Female Delegate

Mark Hoeger, Male Delegate

Morgann Freeman, Female Alternate

Nicholas Miller, Male Alternate

LD10

Alisha Shelton, Female Delegate

Vincent Shelton, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Eli Rigatuso, Male Alternate

LD11

Joy Kayode, Female Delegate

Terrell McKinney, Male Delegate

Colette Minniefield, Female Alternate

Cornelius Williams, Male Alternate

LD12

Terri Alberhasky, Female Delegate

Trevor Fitzgerald, Male Delegate

Millie Worthington, Non-binary Alternate

Allison Bitterman, Alternate (Any Gender)

LD13

Precious McKesson, Female Delegate

Preston Love, Jr., Male Delegate

Jennifer Valandra, Female Alternate

Jason Valandra, Male Alternate

LD14

Rachel Carraher, Female Delegate

Robert Carraher, Male Delegate

Peggy O. Lippert, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD15

Nina Kavich, Female Delegate

Jim Dake, Male Delegate

Janet Stewart, Female Alternate

Don Cunningham, Male Alternate

LD16

Holly Bonasera, Female Delegate

Jo-el Chiles, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Bradley Bird, Male Alternate

LD17

Kris Kinzie, Female Delegate

Pete Rizzo, Male Delegate

Susan K. Wells, Female Alternate

Adam Smith, Male Alternate

LD18

Lilia Franciscony, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

Caroline Sedlacek, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD19

LeeAnn Whidhelm, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD20

Amy Himes, Female Delegate

Nathan Johnson, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD21

Donita Baxter, Female Delegate

Joseph Couch, Male Delegate

Evelyn Koch, Female Alternate

Deveron Baxter, Sr., Male Alternate

LD22

VACANT, Female Delegate

Tom Havelka, Male  Delegate

VACANT, Female Alternate

Trevor Harlow, Male Alternate

LD23

Jennifer Norris, Female Delegate

Mikel-Jon Divis, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Alan Meyer, Male Alternate

LD24

Shannon Graves, Female Delegate

Alex Kufeldt, Male Delegate

Stephanie Nantkes, Female Alternate

Tyler Kliewer, Male Alternate

LD25

VACANT, Female Delegate

Thomas Green, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Steve Meoler, Male Alternate

LD26

Courtney Lyons Breitkreutz, Female Delegate

Peter Coyne, Male Delegate

Patricia French, Female Alternate

Jacob Denniston, Male Alternate

LD27

Christa Yoakum, Female Delegate

Leo Yankton, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Michael Marcheck, Male Alternate

LD28

Jane Raybould, Female Delegate

Gerry Finnegan, Male Delegate

Maryjo Engelhard Shibata, Female Alternate

Kevin Abourezk, Male Alternate

LD29

Hannah Wroblewski, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

Susan Alleman, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD30

Shirl Mora James, Female Delegate

Zachary Mora James, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Ethan Millington, Male Alternate

LD31

Arabella Davis, Female Delegate

Kent Krokaugger, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD32

VACANT, Female Delegate

Travis Waldron, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD33

Kathy Jensen, Female Delegate

Tom Genung, Male Delegate

Dianne Norris, Female Alternate

Jon Marx, Male Alternate

LD34

LeEllen Haynes, Female Delegate

Jason Buss, Male Delegate

Arizona Brooks, Female Alternate

Michael McWilliams, Male Alternate

LD35

Peggy Pape, Female Delegate

Brian Whitecalf, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Terry Wegner, Male Alternate

LD36

Megan Crawford, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

Ann Trullinger, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD37

Kathleen “Kit” Alff, Female Delegate

Erdley “Scott” Matteson, Male Delegate

Deanna Jesse, Female Alternate

Mark Foradori, Male Alternate

LD38

Elena Olson King, Female Delegate

Jerrell Johnson, Male Delegate

Rita Johnson, Female Alternate

Michael King, Male Alternate

LD39

VACANT, Female Delegate

William Armbrust, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD40

VACANT, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD41

Carol Leth, Female Delegate

Art Tanderup, Male Delegate

Mena Sprague, Female Alternate

Paul Theobald, Male Alternate

LD42

Lauree Sigler, Female Delegate

Terry Sigler, Male Delegate

Susan Conrad, Female Alternate

Shaun Baker, Male Alternate

LD43

Becky Potmesil, Female Delegate

Bud Pettigrew, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD44

VACANT, Female Delegate

Philip Lyons, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD45

Nancy Scott, Female Delegate

Roy Gertig, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Robert Ligon, Male Alternate

LD46

Jennifer Wendelin, Female Delegate

Price Rivers, Male Delegate

Stephanie Matejka, Female Alternate

Parker Zach, Male Alternate

LD47

Ann Klein, Female Delegate

James “Doc” Moore, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD48

Janet Craven, Female Delegate

Ryan Griffin, Male Delegate

Marci Docekal, Female Alternate

Kent Docekal, Male Alternate

LD49

Lorri Kile, Female Delegate

Mike Koperski, Male Delegate

Angie Lauritsen, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

 

At Large Delegates (20)

County Chairs (5)

Vicki Bangert, Richardson County

Zach Dady, Custer County

Mark Metcalf, Fillmore County

Ashley Miller, Box Butte County

Roger Wess, Dawes County

Diversity Members (6)

Adonna Bryant

Nile Debebe

Corbin Delgado

Yolanda Nuncio

Eddie Ventura

Joc Zapata

Youth Members (aged 35 and under) (5)

Kiley Barwick

Ruby Kinzie

Taylor McKesson

Layla Omari

Eric Reiter

Indigenous Tribes Representatives (4)

TBA