Candidates

United States Senate

Chris Janicek

Frank Svoboda

Jane Raybould

Larry Marvin

Auditor

Jane Skinner

Secretary of State

Spencer Danner

Public Power District

Rodger White, Dawson

Steve Heesacker, Loup River, District 3

Robert Cerv, Loup River, District 4

Michael Fleming, Loup River, District 8

Fred Christensen, Nebraska, District 11

Amanda Bogner, Omaha, District 1

Dustin Jennings, Omaha, District 1

Tom Barrett, Omaha, District 6

Eric Williams, Omaha, District 6

Ron Griger, Omaha, District 8

Kevin Choquette, Southern, At Large

Natural Resource District

Steve Sheen, Central Platte, Sub-District 3

Ed Stoltenberg, Central Platte, Sub-District 7

Alicia Haussler, Central Platte, Sub-District 8

Lyle Heinrichs, Little Blue, Sub-District 6

Joe G. Hergott Sr, Little Blue, Sub-District 7

Larry Barta, Lower Big Blue, Sub-District 3

Robert Lorenz, Lower Big Blue, Sub-District 4

Joel Hansen, Lower Elkhorn, At Large, Sub-District

Jeffery Uhlir, Lower Niobrara, At Large, Sub-District

Shaun Higgins, Lower Niobrara, At Large, Sub-District

Thomas Higgins, Lower Niobrara, Sub-District 1

Kent Pavlik, Lower Niobrara, Sub-District 5

Dwain Marcellus, Lower Niobrara, Sub-District 7

Gene Ruzicka, Lower Platte North, At Large, Sub-District

Bill Saeger, Lower Platte North, Sub-District 2

Mark Seier, Lower Platte North, Sub-District 5

Grady Wiedeman, Lower Platte North, Sub-District 7

Donald Veskerna, Lower Platte North, Sub-District 9

Helen Raikes, Lower Platte North, Sub-District 9

David Landis, Lower Platte South, At Large, Sub-District

Mechelle Sky Walker, Lower Platte South, Sub-District 1

Karen S. Amen, Lower Platte South, Sub-District 10

Mark Spangler, Lower Platte South, Sub-District 2

Vern Barrett, Lower Platte South, Sub-District 3

Bruce Johnson, Lower Platte South, Sub-District 5

Deborah Eagan, Lower Platte South, Sub-District 6

Luke Peterson, Lower Platte South, Sub-District 7

Joseph Gruber, Lower Platte South, Sub-District 7

Dan Steinkruger, Lower Platte South, Sub-District 8

Tom Green, Lower Platte South, Sub-District 8

Bradley Wulf, Lower Republican, At Large, Sub-District

Nelson Trambly, Lower Republican, Sub-District 4

Neil Thomsen, Lower Republican, Sub-District 5

Martin Graff, Middle Niobrara, Sub-District 6

Shane Rippen, Middle Republican, Sub-District 3

John Palic, Middle Republican, Sub-District 4

Alan Romine, Nemaha, Sub-District 10

Kevin Thorne, Nemaha, Sub-District 5

Lise Beethe, Nemaha, Sub-District 6

William Niedfeldt, Nemaha, Sub-District 9

Steven Dolberg, North Platte, At Large, Sub-District

Joshua Smith, North Platte, Sub-District 1

David Ostdiek, North Platte, Sub-District 2

Royce Sheibal, Papio-Missouri, Sub-District 10

Sean Fennessey, Papio-Missouri, Sub-District 6

Jim Thompson, Papio-Missouri, Sub-District 6

Phyllis Johnson, Tri Basin, Sub-District 1

David Raffety, Tri Basin, Sub-District 6

Jake Tiedeman, Twin Platte, Sub-District 3

Linda Luebbe, Upper Big Blue, At Large, Sub-District

Tod Dorshorst, Upper Niobrara White , Sub-District 4

Jay Lee, Upper Republican, Sub-District 10

Community College Board

Roger Davis, Central, District 3

Austin Miller, Central, District 4

Ron Hug, Metro, At Large

Nyok Kuoiloi, Metro, District 2

Jake Seeman, Metro , District 2

Erin Feichtinger, Metro, District 2

Maureen Monahan, Metro, District 2

Dennis Womack, Metro, District 2

Roger Humphries, Metro, District 2

Andrew Smith, Metro, District 3

Maureen Monahan, Metro, District 3

Scott Packer, Metro, District 4

Mark Holst, Metro, District 4

Angela Monegain, Metro, District 4

Cynthia Huff, Mid Plains, District 2

Michael Hendrickson, Southeast, District 3

Jim Garver, Southeast, District 4

Arlyn Uhrmacher, Southeast, District 5

Joe Skopp, Southeast, District 5

William Packard, Western, District 3

County Commission

Jerald Schwager, Antelope County

Leroy Kerkman, Antelope County

Brad Cowan, Cass County

Terry Pinkelman, Cedar County, District 1

Chris Tramp, Cedar County, District 1

Paul Mefford, Colfax County, District 2

Ken Guenther, Cuming County, District 1

Larry Albenesius, Dakota County

Randall Groetken, Dakota County

Luella Franco, Dakota County

Jim Cavanaugh, Douglas County, District 2

Pam Tusa, Douglas County, District 2

Michael Goldfish, Greeley County, District 1

Ted Nekoliczak, Greeley County, District 2

Shawn O’Connor, Greeley County, District 2

Ron Seitz, Harlan County, District 2

James Zalenka, Harlan County, District 3

David Boehle, Howard County, District 1

Les Agena, Johnson County, District 3

Harold Pete Peterson, Keith County, District 2

Larry Engstrom, Kimball County

Daria Anderson-Faden, Kimball County

Sean Flowerday, Lancaster County, District 1

Rick Vest, Lancaster County, District 5

Randy Stubbs, Lincoln County, District 2

Micheal Sullwold, Nemaha County, District 1

Michael J. Weiss, Nemaha County, District 3

Doyle Christensen, Nuckolls County, District 1

Robert Earll, Otoe County, District 1

Jerad Sornson, Otoe County, District 3

Jeff Benjamin, Phelps County, District 5

John Coonce, Richardson County, District 1

Delmar Mares, Saline County, District 1

Phil Hardenburger, Saline County, District 2

Ben Justman, Sarpy County, District 2

Dennis Tresca, Sarpy County, District 5

Bob Vrbka, Seward County, District 3

Corey Gray, Seward County, District 5

Tom Bandur, Sherman County, District 2

Nancy Kile, Sioux County

Mike McCartney, Webster County, District 5

Randy Shelton, Wheeler County

Sheriff

Robert Pickell, Burt County

Tom Dion, Butler County

Mike Hughes, Douglas County

David Weeks, Greeley County

Jayme Reed, Harlan County

Nels Sorensen, Jefferson County

Colin Caudill, Otoe County

Alan Moore, Saline County

Mike Vance, Seward County

City Council/Village Council/Township Board

Schyler Schenk, Ainsworth

Evan Mehne, Alliance

Earl Jones, Alliance

Ken Counts, Atkinson

Paul Lackore, Aurora, Ward 1

Dick Phillips, Aurora, Ward 2

Linda Soderquist, Axtell Village

Roger Fassler, Balden

Buno Irmer, Balden

Janice Wobbenhorst, Belden

Tom Priefert, Belvidere Village

Randy Walkmeier, Belvidere Village

Linda Hudson, Belvidere Village

Glenn Mewes, Blue Springs, Ward 1

James Kulacz, Broadwater

Craig Forbes, Brunswick Village

Jesse Warriner, Center Village

Ron Kennedy, Central City, Ward 1

Miles Bannan, Chadron

James Parsons, Clarks Village

Nanette Shackelford, Clay Center

Mark Ripp, Creighton

Chuck Vynhalek, Crete, Ward 3

Jerrod Burke, Curtis

Ronald Haase, Dakota

Thomas Kobus, David, Ward 1

Dean Pracheil, Dorchester

Robin Skinner, Edgar

Doug Curtis, Elsie Village

Don Ferguson, Falls City, Ward 1

Kaylie Ratliffe, Falls City, Ward 2

Terry Stradtman, Falls City, Ward 3

Mitch Merz, Falls City, Ward 3

Doug Stevens, Fordyce

Roger Becker, Fordyce

Jeremy Robinson, Foster Village

Janet McLaughlin, Foster Village

Tom Dreher, Franklin

Randy Cline, Franklin

Jim Bloom, Fremont, Ward 2

Mark Jensen, Fremont, Ward 3

Shane Stutzman, Friend, Ward 1

Phyllis Ryan, Friend, Ward 2

Michael Dougherty, Gilead Village

Richard Fessler, Grafton Village

Angie Lauritsen, Gretna, Ward 2

Tim Cole, Guide Rock

Brenda Engelman, Harbine

Gary Kruse, Hartington

Rosa Mendoza, Harvard

Margaret Marsh, Hastings, Ward 2

Mat Jones, Hastings, Ward 3

Christopher Maunder, Hastings, Ward 4

Loretta Jurgensmier, Heartwell Village

Twila Fuller, Henderson

John Meese, Hickman

Corey Wiese, Holdredge, Ward 2

Brandon Navarro, Hubbell

Lyle Welch, Hubbell

Robert Gibson, Jansen

Marion McDermott, Kearney

Kelly Sell, La Vista, Ward 4

Kurt Rewinkel, Logan Village

Tricia Kuszak, Loup City

Randy Rutton, Madison

Dennis Schmuecker, Magnet

Gene Weedin, McCook

Stephanie Wanek, Neligh

Brian Wallin, Newman Grove

Karen Cleland, Newman Grove

Valjean Boies, Nickerson

Ken Streff, North Bend

James Nisley, North Platte, Ward 1

Susan Conrad, North Platte, Ward 4

Terri Krysl, O'Neil, Ward 3

Thomas Wilkinson, Oakdale Village

Robert Kopecky, Octavia

Darrell Bassett, Ogallala

Jeramy Sadlecek, Ord, Ward 1

Tom Mumgaard, Papillion, Ward 4

Ric Helms, Pawnee City

R.J. Hickey, Pawnee City

Charlie Hatfield, Pawnee City

Robert O. Bates Jr., Pierce

Jared Baumann, Pierce

Jeanie Brookhouser, Plattsmouth

Craig Alberhasky, Ralston, Ward 3

Brian Kavanaugh, Ralston, Ward 3

Josh Rayford, Randolph

James Sweeney, Ravenna

Norman Thompson, Rulo Village

Dion Grier, Rulo Village

Quincey Smith, Rulo Village

Antonio Rodriguez, Schuyler, Ward 2

Ellen Beck, Seward, Ward 1

Alyssa Hendrix, Seward, Ward 3

John Sanders, South Sioux City

Dennis Nelson, South Sioux City

Jeffrey Lantz, South Sioux City

Aubrey Pinkelman, St. Helena

Jody Albrecht, St. Helena

Sheena Ammon, Syracuse

Dylan Wren, Syracuse

Mike Minzey, Terry Town

Mary Eiler, Verdel Village

Verna Shelton, Verdon Village

Denise Koso, Verdon Village

Kenny Thomsen, Wakefield, Ward 1

Larry Soderberg, Wakefield, Ward 2

Megan Weaver, Wakefield, Ward 2

Kyle Bassinger, Waverly

William Gerdes, Waverly

Tom Black, West Point, Ward 3

Allen Brozovsky, Wilber

Christine Shoff, Winside Village

Jay Meyer, Wisner, Ward 1

Heather Rotter, Wood River

School Board

Dawn Oswald, Allen, District 70

Karen Stille, Ashland-Greenwood, District 1

Jerry Wall, Ashland-Greenwood, District 1

Michael Nottleman, Bancroft-Rosalie

Brent Bode, Battle Creek, District 5

Donna Stuart, Bayard, District 21

Kim Kildow, Bayard, District 21

Eugene Fiester, Beatrice, District 15

Doris Martin, Beatrice, District 15

Jon Zimmerman, Beatrice, District 15

Eric Trusty, Beatrice, District 15

Nina Wolford, Bellevue

Bill Baldwin, Bellevue

Brittney Gunderson, Blair, District 1

Dee Bratetic, Bloomfield

Chris Johnson, Bloomfield

Hally Ziegler, Bloomfield

Amanda Mockerman, Box Butte, District 6

Jaquelyn Mach, Box Butte, District 6

Kristi Spellman, Buffalo, District 19

Jocelyn Sloan, Butler County

Laurie Shulte, Cedar, District 101

Kenny Wieseler, Cedar, District 101

John Wolfgram, Cedar, District 54

Todd Thiesen, Cedar Bluffs, District 107

Brent Kennedy, Central City, District 4

Ross Butcher, Central Valley

Michael Rosander, Central Valley

Chris Kurpgeweit, Colfax, District 39

Paul Dvorak, Colfax, District 70

Douglas Molczyk, Columbus

Michael Jeffryes, Columbus

Tracey Priefert, Conestoga, District 56

Greg Mach, Crete, District 2

Linda Kalbach, Crete, District 2

Tami Guenther, Crofton

Michael Nottleman, Cuming, District 20

Toni Landenberger, Diller-Odell, District 100

Adam Engelman, Diller-Odell, District 100

Carol Schnell, Dorchester, District 44

Jocelyn Sloan, East Butler, District 2

Ronald Bode, Elgin

Amy Parks, Elkhorn, District 10

Tricia Belt, Emerson Hubbard, District 651

William Shanks, Emerson Hubbard, District 651

Shannon Rupe, Eustis-Farnam, District 125

Vickie Banahan, Fairbury

Jonathan Winter, Fairbury, District 8

Richard Malcolm, Falls City, District 6

Douglas Gergen, Filmore Central , District 25

Jon Genoways, Fort Calhoun

Barbara Overleese, Franklin

Marcella Rademacher, Freeman

Pamela Gronewold, Freeman, District 34

Nancy Vossler, Friend, District 68

Dulcie Chaffin, Garfield County, District 100

Derek Snyder, Garfield County, District 100

William Ziegler, Garfield County, District 5

Denise Wray, Garfield County, District 5

Christopher Waddle, Giltner

Mykelin Watson, Giltner

Dan Brosz, Grand Island, District 2

Erika Wolfe, Grand Island, District 2

John Nollette, Grant, District 11

Mark Hauptman, Gretna

Kim Meyer, Hall County Northwest, District 82

Robin Schutt, Hall County Northwest, District 82

Bill Buettner, Hall County Northwest, District 82

Karl Block, Hampton

John Bonham, Hastings

Becky Sullivan, Hastings

Tracey Katzberg, Hastings

Brady Rhodes, Hastings

Michael Eskelson, Hershey

Teresa Kroll, Holdredge, District 44

Elena Olson King, Holdrege

Paul Tighe, Homer, District 31

Carrie Vanschoiack, Homer, District 31

Kristina Nelsen, Homer, District 31

Leah Reyes, Humboldt, District 70

Julia Preister, Humphrey Community

Gail Hutt, Johnson County Central

Lynn Vogel, Kimball

Larry Hassebrook, Lakeview Community

Dennis Schuster, Lewiston, District 69

David Mundil, Logan View

Micah Kohles, Louisville, District 32

Jamie Lewandowski, Loup City

Cindy Ericson, Loup City

April Archer, Lyons-Decatur East

Chad Brehmer, Lyons-Decatur West

Verle Finke, Malcolm

Stacy Jolley, Millard

Dulce Sherman, Millard, District 17

Val Gutierrez, Minatare, District 2

Patrick Burchell, Minden

Kevin Raun, Minden

Terry Benham, Nemaha County, District 23

Ryan Jones, Nemaha County, District 29

John Kreuger, Newman Grove, District 13

Tammy Day, Norfolk, District 2

Patty Bentzinger, Norris, District 2

Jim Craig, Norris, District 4

Ivan Mitchell, North Platte, District 1

Mark Nicholson, North Platte, District 3

Dan Gramke, Oakland-Craig

Diane Pelan-Johnson, Oakland-Craig

Tania Perlinger, Ogallala, District 1

Marlon Brewer, Omaha, District 2

Mike Moody, Omaha, District 6

Kimara Snipe, Omaha, District 8

Caroll Webster Sr., Omaha Nation

Clyde Porter Sr., Omaha Nation

Orville Cayou, Omaha Nation

Andrew Patton, Omaha Nation

Lavette Saunsoci, Omaha Nation

Mary Webster, Omaha Nation

Jennifer Wingert, Osmond

Heather Shotkoski, Palmer, District 49

Susan Steward, Palmyra

SuAnn Witt, Papillion La Vista

Patrick Vandagriff, Papillion La Vista

Terry Borcher, Pawnee, District 1

Lisa Hunzeker, Pawnee, District 1

Matt Peters, Pender

JJ Maise, Pender

Ted Krienke, Pierce

Julie Adams, Plattsmouth, District 1

Bob Fuller, Plattsmouth, District 1

Mary Roarty, Ralston

Jay Irwin, Ralston

Harriet Gould, Raymond Central, District 6

Rachel Olsen, Red Cloud, District 2

Kina Elliott, Red Cloud, District 2

Chadwick Dane, Sandy Creek, District 501

Lori Browning, Scottsbluff, District 32

Ralph Paez, Scottsbluff, District 32

Andrea Vacha, Scribner-Snyder

Danielle Shipley, Seward

Jim Zvolanek, Southern, District 1

Wendy Benson, Stanton, District 3

Kevin McAuliffe, Sterling

Eric Kohle, Stuart, District 44

Barry Janssen, Syarcuse, District 27

Barry Janssen, Syracuse - Dunbar Avoca, District 27

Tyson Hissong, Thayer Central

Brian Scherling, Tri County , District 300

William Ziegler, Valley County, District 5

Denise Wray, Valley County, District 5

Mike Hrbek, Verdigre Nebraska Unified, District 1

Laurie Matis, Wauneta-Palisade

Scott Claycomb, Waverly

Sylvia Ruhl, Wayne , District 17

April Cave, Weeping Water, District 22

Mark Rathe, Weeping Water, District 22

Steven Taylor, Westside

Sean Conway, Westside

Susan Patrick, Wheeler

Robert Sykes, Wilber-Clatonia, District 82

Scott Havel, Wilber-Clatonia, District 82

Julie Bassette, Winnebago

Marian Holstein, Winnebago

Tyren Wolfe, Winnebago

Joyce Willoughby, Wood River, District 83

County Clerk

David Dowling, Cedar County

Billie Hayes, Chase County

Frank Mytty, Dodge County

Dawn Hill, Gage County

Mindy Grossart, Greeley County

Shaun Friedrichsen, Jefferson County

Myra Johnson, Kearney County

Dan Nolte, Lancaster County

Joyce Oakley, Nemaha County

Jennifer Bassinger, Otoe County

Daryl Fikar, Saline County

Marcy Sekutera, Sherman County

Tammy Moore, Thurston County

Louise Petsch, Webster County

County Assessor and Registrar of Deeds

Rachel Ormsby, Adams County

Don Hoesing, Cedar County

Michelle Weese, Clay County

Viola Bender, Colfax County

Diane Battiato, Douglas County

Diane Geiger, Fillmore County

Patti Milligan, Gage County

Joan Goodrich, Greeley County

Mary Banahan, Jefferson County

Monica McManigal, Knox County

Brandi Kelly, Saline County

Susie Kuszak, Sherman County

Susie Schrieber, Thurston County

Steven Mencke, Washington County

Dawn Duffy, Wayne County

County Attorney

Mark Kovarik, Banner County

Denise Kracl, Colfax County

Kimberly Watson, Dakota County

Pam Hopkins, Dodge County

Don Kleine, Douglas County

Cindy Bassett, Greeley County

Jennifer Stahlik Ladman, Harlan County

Carl Hart Jr., Platte County

Douglas Merz, Richardson County

Tad Eickman, Saline County

County Treasurer

Jean Sidwell, Buffalo County

Janis Kasik, Colfax County

Robert Giese, Dakota County

John Ewing, Douglas County

Deb Bower, Franklin County

Laurie Wollenberg, Gage County

Vicki Goodrich, Greeley County

Karmon Hovey, Hitchcock County

Andrew Stock, Lancaster County

Rachel Garver, Lancaster County

Jana Gerdes, Nemaha County

Nicki Kreifels Baker, Otoe County

Debbie Spanyers, Saline County

Danielle Shellito, Saunders County

Marcia Kaslon, Sherman County

Robert Christiansen, Thurston County

Learning Community of Douglas and Sarpy County

Linda Bowman, District 1

Brian Thommes, District 1

Bradley Ekwerekwu, District 1

Melinda Kozel, District 3

Mark Hoeger, District 3

Erik Servellon, District 5

Anayeli Martinez Real, District 5

Tonya Ward, District 5

Public Defender

Michael Slatery, Cass County

Louvontree Hunter, Dakota County

Rodney Smith, Holt County

Joe Nigro, Lancaster County

Bob Lindemeier, Lincoln County

John Bryant, McPherson County

Harold Arensdorf, McPherson County

Michael Ziskey, Otoe County

Metro Utilities District

Jim Begley, District 1

Jason Valandra, District 2

County Clerk of the District Court

Michelle Quick, Burt County

Phyllis Obermeyer, Dakota County

Jennifer Hernandez, Douglas County

Diane Wells, Gage County

Diana Engstrom, Kimball County

Matt Fischer, Knox County

Mayor

Amanda Roe, Ashland

Bea Kellogg, Ashland

Keri Schunk, Blue Hill City

Lonnie Meyer, Blue Springs

Carol Hughes, Blue Springs

Roger Foster, Crete

Robert Hegge, Crofton

Arlis Hohl, Deshler

Julie Deepe, Deshler

Michael Schmitt, Elgin

Judy Murphy, Falls City

Carla Rhodd, Falls City

Doug Hanson, Hickman

Alvin Brandl, Madison

Ted Greiss, Minden

Dean Lux, North Bend

Tom Mullally, North Bend

Autumn Sky Burns, Papillion

Deborah Klein, Pawnee City

George Bradley, Randolph

Marianne Reynolds, Red Cloud

Jon Knutson, Schuyler

Josh Eickmeier, Seward

Jose “Lupe” Gonzalez, South Sioux City

Roy T. Swenson, Springfield

Paul Eaton, Wakefield

Steve Greve, Wakefield

Michael Barrett, Weeping Water

Roger Chrans, Wilber

Airport Authority

Darrell Kathol, Hartington

Gayle Hochstein, Hartington

Joe Cook, Hall County

John Ericson, Sherman County

Michael King, Sherman County

Ed O’Grady, Falls City

Ron Brumbaugh, Red Cloud

Steve Lawson, Holdredge

Hospital Board

Mary Jo Gengenbach, Perkins

Janie Rasby, Sutherland

Lorraine Lander, Pender

County Weed Board

Rachel Schader, Antelope County

Gene Farris, Cass County

County Surveyor

Josh Grummert, Adams County

Chris Witulski, Gage County

Timothy Aitken, Howard County

David Schmitz, Otoe County

Robert Tichy, Richardson County

Terry Schulz, Wayne County