Central Committee

The State Central Committee (SCC) is the policy-making body of the state party during the interim between state conventions, and is responsible for the building of the Nebraska Democratic Party. The State Central Committee promotes the implementation of the party platform and the election of Democratic candidates. The State Central Committee is the ruling authorityin the interpretation and defense of the Constitution and Bylaws of the Nebraska Democratic Party during the interim between State Conventions.

Composition. The State Central Committee shall consist of: all State Executive Committee voting members; and one man and one woman nominated by the legislative district caucuses herein provided for and elected by the majority vote of the State Convention before adjournment. Each member shall have only one vote at any meeting of the State Central Committee. In addition, each legislative district caucus shall nominate one man and one woman to be alternate committee members who will be elected by the majority vote of the State Convention and who shall only be empowered to vote in the absence of the elected State Central Committee member from their district.

Members Entitled to Vote. Preceding the convening of a Congressional District Caucus, the Secretary of the SCC may certify to the District Chair the names of all members and alternates of the State Central Committee residing in the district entitled to representation at such Congressional District Caucus. The list so certified to the District Chair shall determine the persons entitled to vote on any question which may come before such caucus.

If you find incorrect information, please email info@nebraskademocrats.org.

Legislative District 1

Clayton Christiansen

Delegate

Legislative District 1

Janet Kirkendall

Delegate

Legislative District 1

Karen Richardson

Alternate

Legislative District 1

Eston Clarke

Alternate

Legislative District 2

Karen Harvey Holmes

Delegate

Legislative District 2

Gary Tafini

Delegate

Legislative District 2

Susan Tafini

Alternate

Legislative District 2

Mark Minchow

Alternate

Legislative District 3

Karima Al-Absy

Alternate

Legislative District 3

Marta Nieves

Delegate

Legislative District 3

Robert Gerber

Alternate

Legislative District 3

William Forsee

Delegate

Legislative District 4

Clarence J. King

Delegate

Legislative District 4

Chris Walters

Alternate

Legislative District 4

Dee Austin

Delegate

Legislative District 5

Michael Burgess

Delegate

Legislative District 5

Craig Jackson

Alternate

Legislative District 5

Elizabeth Evans

Delegate

Legislative District 5

Lacey Merica

Alternate

Legislative District 6

Jennie Butler

Delegate

Legislative District 6

Mikal Eckstrom

Alternate

Legislative District 6

Michael Hughes

Delegate

Legislative District 6

Maureen Monahan

Alternate

Legislative District 7

Christopher Nowicki

Alternate

Legislative District 7

Janet Bonet

Alternate

Legislative District 7

Melissa Breazile

Delegate

Legislative District 7

Benjamin Cass

Delegate

Legislative District 8

William Clark

Delegate

Legislative District 8

Sandi Skorniak

Delegate

Legislative District 8

Cherie Clark

Alternate

Legislative District 8

Jesse Parker

Alternate

Legislative District 9

Doreen Jankovich

Delegate

Legislative District 9

Leslie Wiseman

Alternate

Legislative District 9

Mark Vondrasek

Alternate

Legislative District 9

Ken Riter

Delegate

Legislative District 10

Lisa Jennings

Delegate

Legislative District 10

Keith Kubec

Delegate

Legislative District 10

Charles Spence

Alternate

Legislative District 10

Jessica Kubec

Alternate

Legislative District 11

Richard Ream

Alternate

Legislative District 11

Kyle Jones

Delegate

Legislative District 11

Meg Barr

Alternate

Legislative District 12

Mary Byrnes

Delegate

Legislative District 12

Trevor Fitzgerald

Alternate

Legislative District 12

Robert Meyers

Delegate

Legislative District 12

Cindy Wormington

Alternate

Legislative District 13

Doug Bowman

Alternate

Legislative District 13

Linda Bowman

Delegate

Legislative District 13

Preston Love

Delegate

Legislative District 13

Gail Knapp

Alternate

Legislative District 14

Peg O'Dea Lippert

Delegate

Legislative District 14

Rachel Carraher

Alternate

Legislative District 14

Rob Carraher

Delegate

Legislative District 14

George Lippert

Alternate

Legislative District 15

Julie Anderson

Delegate

Legislative District 15

Adam Johnson

Alternate

Legislative District 15

Vernon White

Delegate

Legislative District 15

Anna Rodriguez

Alternate

Legislative District 16

Michael Arias

Delegate

Legislative District 16

Pam Hopkins

Delegate

Legislative District 16

Charles Rohlfing

Alternate

Legislative District 16

Candra Guenther

Alternate

Legislative District 17

Jana Adam

Delegate

Legislative District 17

Frank Adams

Delegate

Legislative District 17

Meena Dalal

Alternate

Legislative District 17

Delmer Adam

Alternate

Legislative District 18

Ellen Bennett

Alternate

Legislative District 18

Suzanne Curran Carney

Delegate

Legislative District 18

Noah Bennett

Delegate

Legislative District 18

Tim Bennett

Alternate

Legislative District 19

Pete Rizzo

Delegate

Legislative District 19

Sue Weaver

Delegate

Legislative District 19

Stacy Tjaden

Alternate

Legislative District 19

Leann Widham

Alternate

Legislative District 20

Anna Marasco

Alternate

Legislative District 20

Jeremy Wright

Alternate

Legislative District 20

Fiona Matthews

Delegate

Legislative District 20

Nathanial Gadzinski

Delegate

Legislative District 21

Michaela Vander Weil

Delegate

Legislative District 21

Jodie Smith

Alternate

Legislative District 21

Elbert Traylor

Delegate

Legislative District 21

Alex Fall

Alternate

Legislative District 22

Virgil Tworek-Hotstetter

Alternate

Legislative District 22

Sharon Brown

Delegate

Legislative District 22

Susan Klug

Alternate

Legislative District 22

Tom Havelka

Delegate

Legislative District 23

Russell Nuemann

Delegate

Legislative District 23

Jennifer Norris

Delegate

Legislative District 23

Maria Cadwallader

Alternate

Legislative District 23

Mikel-Jon Divis

Alternate

Legislative District 24

Maegan Nuss

Alternate

Legislative District 24

James Reamer

Delegate

Legislative District 24

Deanna Pulse

Delegate

Legislative District 25

Jennifer Seaman

Alternate

Legislative District 25

Kate Venter

Delegate

Legislative District 25

John Roosmann

Alternate

Legislative District 25

Thomas Green

Delegate

Legislative District 26

Amanda Schnakenberg

Alternate

Legislative District 26

Chris Heiden

Delegate

Legislative District 26

Charise Grimes Middentorf

Delegate

Legislative District 26

Ken Nickerson

Alternate

Legislative District 27

Cleome Mullison

Alternate

Legislative District 27

Shayla Swift

Delegate

Legislative District 27

Dan Marvin

Alternate

Legislative District 27

John Yoakum

Delegate

Legislative District 28

Janet Goodman Banks

Alternate

Legislative District 28

Kellen Smith

Delegate

Legislative District 28

Vincent Martinez

Alternate

Legislative District 29

Brandon Langlois

Alternate

Legislative District 29

Edison McDonald

Delegate

Legislative District 29

Debbie DeFrain

Delegate

Legislative District 29

Mary Herres

Alternate

Legislative District 30

Faith Jones

Delegate

Legislative District 30

Susan Martin

Alternate

Legislative District 30

Zachary James

Delegate

Legislative District 30

Steven Jones

Alternate

Legislative District 31

Melanie Williams

Delegate

Legislative District 31

Barbara Payne

Alternate

Legislative District 31

George Poleshuk

Delegate

Legislative District 31

Benjamin Bartek

Alternate

Legislative District 32

Catherine Axon

Delegate

Legislative District 32

Travis Waldron

Delegate

Legislative District 32

Rebecca Gonzales

Alternate

Legislative District 32

Shaun Friederichsen

Alternate

Legislative District 33

Brent Hultine

Delegate

Legislative District 33

Kathy Jensen

Delegate

Legislative District 33

Deb Quirk

Alternate

Legislative District 33

John Quirk

Alternate

Legislative District 34

Richard Maciejewski

Delegate

Legislative District 34

LeEllen Haynes

Delegate

Legislative District 34

Kent Goertzen

Alternate

Legislative District 35

Michael Niece

Delegate

Legislative District 35

Sonja Weinrich

Delegate

Legislative District 35

Brian Whitecalf

Alternate

Legislative District 35

Brenda Schmid

Alternate

Legislative District 36

Merikay Berg

Alternate

Legislative District 36

Luis Sotelo

Delegate

Legislative District 36

Joy Roos

Delegate

Legislative District 36

Scott Foster

Alternate

Legislative District 37

Kit Alff

Delegate

Legislative District 37

Caleb Rohrer

Delegate

Legislative District 37

Justin Simmons

Alternate

Legislative District 37

Penny Parker

Alternate

Legislative District 38

Steven Kile

Delegate

Legislative District 38

Lisa Lieth

Alternate

Legislative District 38

Jarod Markley

Alternate

Legislative District 39

Sara Kohowski

Delegate

Legislative District 39

Joe Gruber

Delegate

Legislative District 39

Kevin Pierce

Alternate

Legislative District 39

Kristie Pierce

Alternate

Legislative District 40

Marlo Johnson

Delegate

Legislative District 41

Gale Pemberton

Delegate

Legislative District 41

Art Tanderup

Delegate

Legislative District 41

Donita Anderson

Alternate

Legislative District 42

Terry Sigler

Delegate

Legislative District 42

Lauree Sigler

Delegate

Legislative District 42

Shaun Baker

Alternate

Legislative District 42

Susan Conrad

Alternate

Legislative District 43

Aimee Norman

Delegate

Legislative District 43

Richard Landgren

Delegate

Legislative District 43

Roger Wess

Alternate

Legislative District 43

Asia Carr

Alternate

Legislative District 44

Sharlette Schwenninger

Delegate

Legislative District 44

Phil Lyons

Delegate

Legislative District 44

Justin Daake

Alternate

Legislative District 44

Angela Thomas

Alternate

Legislative District 45

Nancy Scott

Delegate

Legislative District 45

Robert Ligon

Delegate

Legislative District 45

Jean Seibel

Alternate

Legislative District 45

Roy Gertig

Alternate

Legislative District 46

Stephanie Matejka

Delegate

Legislative District 46

Joe Shaw

Delegate

Legislative District 46

Erik Delaney

Alternate

Legislative District 46

Angel Schmidt

Alternate

Legislative District 47

Ann Klein

Delegate

Legislative District 47

James Moore

Delegate

Legislative District 47

Jazmin Pruneda

Alternate

Legislative District 47

Evan Mehne

Alternate

Legislative District 48

Michelle Meister

Delegate

Legislative District 48

Mike Meister

Delegate

Legislative District 48

Rae Ann Schmitz

Alternate

Legislative District 48

Stan Kontogiannis

Alternate

Legislative District 49

Lorri Kile

Delegate

Legislative District 49

Lisa Fricke

Alternate