SCC Members 2022-24

SCC members by Legislative District 

LD1

Wesley Halvorsen, Male Delegate

VACANT, Male Alternate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Female Delegate

LD2

Janet Chung,  Female Delegate

Mark Minchow, Male Delegate

VACANT,  Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD3

Marta Nieves, Female Delegate

William Forsee,  Male Delegate

Ellen Moore, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD4

Dulce Sherman, Female Delegate

Dave Pantos, Male Delegate

Dee Austin, Female Alternate

John Thomas, Male Alternate

LD5

Lacey Merica, Female Delegate

Ron Rivera, Male Delegate

Abbey Klein, Female Alternate

Evan Schmeits, Male Alternate

LD6

Vicki Novak, Female Delegate

CJ King, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Bob Meyers, Male Alternate

LD7

Karima Al-Absy, Female Delegate

Wes Jensen, Male Delegate

Lori Hug, Female Alternate

Ron Hug, Male Alternate

LD8

VACANT, Female Delegate

Brian Fahey, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD9

Patricia Zieg, Female Delegate

Mark Hoeger, Male Delegate

Morgann Freeman, Female Alternate

John Brock (Fox), Male Alternate

LD10

Lilia Franciscony, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD11

VACANT, Female Delegate

Cornelius Williams, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

William King, Male Alternate

LD12

Terri Alberhasky, Female Delegate

Trevor Fitzgerald, Male Delegate

Millie Worthington, Non-binary Alternate

Destiny Stark, Female Alternate

LD13

Precious McKesson, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD14

Peg Lippert, Female Delegate

Robert Carraher, Male Delegate

Rachel Carraher, Female Alternate

George Lippert, Male Alternate

LD15

Janet Stewart, Female Delegate

Richard Register, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

James Dake, Male Alternate

LD16

Michele Miller, Female Delegate

Jon Bailey, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD17

Cynthia LaMere, Female Delegate

Delmar Adam, Male Delegate

Beverly Calvert, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD18

Doris Crayton, Female Delegate

Michael Young, Male Delegate

Alisha Shelton, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD19

LeeAnn Whidhelm, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD20

Maureen Monahan, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

Anna Marasco, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD21

Michelle Walker, Female Delegate

Brian Murray, Male Delegate

Debi McGee, Female Alternate

Brodey Weber, Male Alternate

LD22

VACANT, Female Delegate

Tom Havelka, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD23

Jennifer Norris, Female Delegate

Mikel-Jon Divis, Male Delegate

Larissa Schultz, Female Alternate

Christopher Navrkal, Male Alternate

LD24

Shannon Graves, Female Delegate

Alex Kufeldt, Male Delegate

Stephanie Nantkes, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD25

VACANT, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD26

Courtney Lyons Breitkreutz, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

Stephanie Matejka, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD27

Christa Yoakum, Female Delegate

Zachary James, Male Delegate

Shirl Mora James, Female Alternate

Allan Eurek, Male Alternate

LD28

Jane Raybould, Female Delegate

Thomas Green, Male Delegate

Andrea Evans, Female Alternate

Gerry Finnegan, Male Alternate

LD29

Hannah Wroblewski, Female Delegate

Roger Eschliman, Male Delegate

JoAnn Emerson, Female Alternate

Thomas Blanton, Male Alternate

LD30

Penny Greer, Female Delegate

David Anderson, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

John Goldrich, Male Alternate

LD31

VACANT, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD32

VACANT, Female Delegate

Philip Deevy, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Mark Metcalf, Male Alternate

LD33

Kathy Jensen, Female Delegate

Tom Genung, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD34

LeEllen Haynes, Female Delegate

Jason Buss, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD35

Judith Vohland, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD36

Jessica McClure, Female Delegate

Cody Nickel, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD37

Joan Kuzma, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD38

Elena Olson King, Female Delegate

Philip Lyons, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Jerrell Johnson, Male Alternate

LD39

VACANT, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD40

VACANT, Female Delegate

Art Tanderup, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD41

Carol Leth, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

Mena Sprague, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD42

Susan Conrad, Female Delegate

Shaun Baker, Male Delegate

Christie Parker, Female Alternate

Terry Sigler, Male Alternate

LD43

Becky Potmesil, Female Delegate

Roger Wess, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Bud Pettigrew, Male Alternate

LD44

Sharlette Schwenninger, Female Delegate

VACANT, Male Delegate

Ann Trullinger, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD45

Nancy Scott, Female Delegate

Roy Gertig, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

Robert Ligon, Male Alternate

LD46

VACANT, Female Delegate

Luke Peterson, Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

LD47

Ann Klein, Female Delegate

Randy Fair, Male Delegate

Claudette Smith, Female Alternate

James Moore, Male Alternate

LD48

Marci Docekal, Female Delegate

Ryan Griffin, Male Delegate

Kay Thomas, Female Alternate

Bob Hawley, Male Alternate

LD49

Lorri Koperski, Female Delegate

Michael Koperski Jr., Male Delegate

VACANT, Female Alternate

VACANT, Male Alternate

 

At Large Delegates (20)

County Chairs (5)

Vicki Bangert, Richardson County

Zach Dady, Custer County

Mark Metcalf, Fillmore County

Ashley Miller, Box Butte County

Roger Wess, Dawes County

Diversity Members (6)

Adonna Bryant

Nile Debebe

Corbin Delgado

Yolanda Nuncio

Eddie Ventura

Joc Zapata

Youth Members (aged 35 and under) (5)

Kiley Barwick

Ruby Kinzie

Taylor McKesson

Layla Omari

Eric Reiter

Indigenous Tribes Representatives (4)

TBA